2021’de en çok indirilen mobil uygulamalar

2021 yılında hem teknoloji alanında hem de küresel anlamda pek çok değişiklik meydana geldi ve dengeler değişti. Android sistemler başta olmak üzere 2021 yılında büyük değişikliğe gidildi. Teknoloji gelişmeye devam ettiği gibi pek çok uygulama da piyasaya sürüldü, birçok uygulamanın da reklamları yapıldı. Bununla birlikte android uygulamalar arasında rekabet başladı. Bilindik en çok indirilen ve kullanılan uygulamaların yanı sıra henüz yeni yazılmış uygulama yazılımları da en çok tercih edilen uygulamalar listesinde yerini almaya başladı. Kullanıcıların talepleri başta olmak üzere günümüzde içerisinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla kişilerin uygulama ihtiyaçları değişiklik gösterebiliyor. Özellikle sosyal çevrimiçi platformlar başta olmak üzere reklam konusunda başarılı olan uygulamalar listenin başında yerini almış bulunuyor.

En çok indirilen Android uygulamalar

 

Instagram

Instagram uygulaması 2010 yılında kurulmuş olup amacı özgün video ve fotoğraf paylaşmak olan sosyal medya platformudur. Bu uygulama ile kullanıcılar istedikleri ve meraklı oldukları pek çok konu hakkında fotoğraf video ve fikir görebilirler. Bununla birlikte bu konularda sosyal paylaşım sayfaları da bulup takip edebilirler. Sadece içerik paylaşımı takip etmekle kalmayıp 24 saatlik hikâye özelliği, IGTV ile uzun videoların paylaşılması gibi pek çok işe yarayan özelliği bulunmaktadır. Android kullanıcıları tarafından 2020 yılı da dahil olmak üzere en çok indirilen ve kullanılan uygulamaların başında yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda tanıtılan müzik ve IGTV özelliği ile sosyal paylaşım platformları arasında zirvede yerini alıyor.

E-Devlet

E-devlet uygulaması özellikle son birkaç aydır en çok indirilen ve değerlendirilen uygulamalar arasında yerini alıyor. Devlet dairelerinde yapılan işlerin mobil olarak yapılmasını sağlayan asıl amacı işlerin zaman tasarrufu yapılarak halledilmesi olan kullanışlı bir uygulamadır. E-devlet kullanmak günümüzde şifresi PTT den alındıktan sonra her vatandaşın yapabileceği bir iştir. Sağlık bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Başbakanlık ve benzeri tüm kurumlar ve bakanlıkların da hizmet verdiği mobil e-devlet uygulaması android cihazlarda en çok kullanılan uygulamalar arasında yerini alıyor.

EBA

Açılımı “Eğitim Bilişim Ağı” olan EBA ilkokul öğrencilerinden ise öğrencilerine kadar ve hatta okul öncesi çocuklara kadar mobil eğitim verilmesinde yardımcı olan bir uygulamadır. 2020 yılında çevrimiçi eğitime olan talebin artması ile yüklenme sayısı da doğru orantıda artmış bulunuyor. İçerisindeki video içerikleri ve aynı zamanda pdf içerikleri ile milli eğitim bakanlığına uygun bir müfredat ile eğitim verilmektedir. Milli eğitim çizgisine uygun eğitim almak isteyen her yaş grubundan öğrencin yardım alabileceği bir uygulama olmakla birlikte Bakanlık onaylıdır.

TikTok

Eski adı ile “musical.ly” bilindik adı ile “TikTok” son zamanlarda başta gençler olmak üzere her yaş grubundan kullanıcının indirmiş olduğu sosyal eğlence ağıdır. Kuruluşundaki amaç özgün video oluşturmak olan TikTok, kısa videolar yapılmasını sağlayan gelişmiş bir donanıma sahiptir. Genç bir kitleye hitap eden TikTok son zamanlarda ileri yaş bireylerin de dikkatini çekmiş bulunuyor. Sosyal Medya da viral olan birçok videonun çıkış yeri olan TikTok hızla büyümeye ve içerisine kullanıcı dâhil etmeye devam ediyor.

Trendyol

Online alışveriş konusunda markalaşan birkaç firma arasında ilk sıralarda yerini alan Trendyol özellikle 2020 yılında reklamlar sayesinde rakipleri arasında yükseldiği gözlemleniyor. Android uygulamalar ile birlikte pek çok işletim sisteminin en çok indirilen uygulamaları arasında yer almakla birlikte hala yükselmeye ve büyümeye devam ediyor. Sadece giyim, elektronik ve benzeri eşyalar değil gıda satışı da yapan trendyol önümüzdeki dönemde de büyümeye devam edeceğe benziyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol