Yapay Zeka Nedir? Hangi Alanlarda Uygulanıyor?

Yapay zeka görseli

Yapay zeka fikrini ortaya atan bilim insanları bunun en başlarda imkansız olacağını düşünse de “düşünebilen makine” olan yapay zekalar tam da ikinci dünya savaşı sırasında küçük makine sistemleri ile üretimine ve kullanımına başlanmıştır.

Yapay Zekanın temel amacı ve yöntemi bilgisayar merkezli cihazların normal bir insan gibi düşünerek davranmasıdır. Örneğin kendi kendine verdiği komutları yine kendi kendine insan gücüne gerek kalmadan uygulamak yapay zekaların yöntemini açıklamak için yeterli olacaktır.

Yapay zekalar düşünürken öncelikle insan hareketlerini göz önünde bulundururlar bununla birlikte bu hareketleri de temel alarak yeni düşünce şekilleri ve hareket yapıları oluşturarak insan gücüne ihtiyacı en aza indirirler. Bilgisayarların insan yaşamına girdiği andan beri azalan insan gücüne ihtiyaç, yapay zekanın son dönemlerde çoğalması ve hatta yapay zekalara vatandaşlık verilmesinin ardından iyice azalmış bulunuyor. Bu konuda bazı önemli kişiler bunun insanlığın sonunu getireceğini bazıları da bunun insanların daha da gelişmesine yardımcı olacağını savunmaktadır.

Yapay zekalar ile pek çok alanda büyük oranda yol alınmıştır. Yani yapay zekanın kullanım alanı ne kadar geniş olursa olsun bazı alanlarda daha büyük faaliyetler vermiş olup daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Yapay Zekanın Uygulama Alanları

Yapay zekaların uygulama alanı makine teknolojilerinin kullanılabildiği her alan olmak üzere en çok da fabrikalardır. Fabrikalardaki insan gücünü azaltmak adına yapay zekalara başvurulmaktadır.

Sadece fabrikalarda değil örneğin bilgisayar oyunlarında da görülen “bilgisayar ile oyna” seçeneği ile bilgisayarların ne kadar ileri bir teknoloji kullandığını anlamak mümkündür. Satranç gibi zor ve ileri hamleyi düşünmeyi gerektiren bir oyunda dahi bilgisayarlar birden çok adım sonrasını kolayca teşhis edebilmekte ve buna göre davranmaktadır.

Sadece fiziksel olarak değil bilgi olarak da yardımcı olan yapay zekalar dil bilgileri ile bilgisayarlar ve cihazlar arası etkileşimi kurmaya yardımcı olmaktadır.

Son zamanlarda akıllı asistanlarda da kullanılan konuşmayı algılama özelliği ile tüm insan konuşmaları ve hatta bazı gürültüler jargon ve argonlar da algılanarak cevap verilebilmektedir. Bunu hem algılayıp hem de cevap vermek yapay zekanın ileri teknolojisini anlamak için basit bir örnektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol