NASA Perseverance rover, ilk geniş kapsamlı Mars panoramasıyla dikkatleri üzerine çekti

 

Mars’tan gelen görüntüler

Mars’tan çarpıcı görüntüler, gezegenin yeni ana dünyasını ve tüm iniş takımlarının nerede bittiğini gösteriyor. Geçen hafta muhteşem ve başarılı bir gelişin ardından , NASA’nın Perseverance uzay aracı nefesini tutma ve kırmızı gezegene uzun uzun bir bakış atma şansı buldu. Pazartesi günü NASA , aracın yeni evi Jezero Krateri’ni gösteren muhteşem bir panorama da dahil olmak üzere Mars’tan yeni görüntüler ve videoları tüm dünya ile paylaştı.

Panorama, 20 Şubat 2021’de aracın navigasyon kameraları tarafından çekilen altı görüntüden oluşuyor. Görüntülerde geniş, tozlu ve kayalık bir manzara yer alıyor. Krater bir zamanlar bir göle ev sahipliği yapıyordu ve uzay aracı , bölgedeki eski mikrobiyal yaşamın işaretlerini arayacak. Pazartesi günü NASA , iniş sürecinin göz alıcı bir videosunu ve uzay aracı üzerindeki bir mikrofon tarafından yüzeyden toplanan sesi de yayınladı. NASA, uzay aracı güvertesi ve istiflenmiş kolunun bir görünümü de dahil olmak üzere bazı ek fotoğraflar paylaştı.

Gezginin tozlu inişinden sonra ne kadar temiz göründüğü dikkat çekicidir. NASA şu anda sistemleri kontrol ediyor ve sonunda deneysel Ingenuity helikopterini bırakmayı ve daha sonra Dünya’ya geri dönmek için numuneleri toplamayı içerecek olan yüzey operasyonları için hazırlanıyor .

NASA’nın Pazartesi günü ortaya çıkardığı dikkate değer bir görüntü daha var. Bu, uzay aracının kendisinden gelmiyor. NASA’nın Mars Keşif Orbiter’i (MRO), HiRise kamerasıyla iniş alanına baktı ve Mars’a dağılmış varış sürecinin tüm farklı bileşenlerini tespit etti. Mars’ın bu MRO görüntüsü, Perseverance’ı ve iniş sürecinde kullanılan ve atılan tüm çeşitli bitleri gösteriyor.

Açıklamalı görüntü, paraşüt ve arka kabuğu, iniş aşamasını, uzay aracının kendisini ve makineyi atmosferde patlatırken koruyan atılmış ısı kalkanını gösterir. MRO’nun uzun mesafeli görünümü, Perseverance panoraması ve yakın plan için mükemmel bir kontrplaktır. Bu büyük bir gezegen ve keşfedilecek çok şey var.

Perseverance rover

Perseverance Rover, Mars’a bir patlama ile varacak: NASA bunu nasıl dinleyecek?

Kızıl gezegendeki tek sismik istasyon, uzay aracının gelişinin aşamalarını yakalamaya çalışacak. Ne zaman NASA’nın Mars 2020 Azim rover toprakları, kırmızı gezegenin yüzeyinde iniş sesleri yakalamak için yönettikleri bir mikrofon taşıyacak. Ancak bu, uzay aracının gelişini dinleyen tek cihaz olmayacak.

Mars Insight Lander Mars manzarasını dolaşmak ve keşfetmek için tasarlanan daha harika uzay araçlarından farklı olarak, Insight’ın birincil görevi, sadece bir noktada oturup, sarsıntıları ve diğer sismik faaliyetleri dinlemektir. Bakalım ilerleyen günlerde Elon Musk’ın merak konusu ettiği Mars hakkında yepyeni ve sıradışı bilgilere ulaşabilecek miyiz?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol