Mobil uygulamalar gelir rekoru kırdı

Bu yılın ilk çeyreğinde mobil uygulamalar para bastı. Mobil uygulamalar açıklanan verilere göre 23,4 milyar dolarlık bir toplam gelir elde ettiler. Bu 23,4 milyon dolar tüm zamanların rekoru niteliğindeydi. Rekorun sebebi ise dünyanın dört bir köşesine yayılmış olan covid-19 (corona) virüsü dolayısıyla halkın evlere kapanmış olması gösterildi.

Mobil uygulamalara ait temsili görsel

 

Karantina döneminde olan insanlık hem psikolojisini düzün tutabilmek hem de sosyalliğini az olsun kaybetmemek için sosyal medya ile daha fazla zaman geçirmeye başladı. Sosyal medya da içeren akımlar, reklamı yapılan oyunlar veya uygulamalar ise para basmaya başladılar. Uygulama mağazaları ve bazı istatistik firmalarına göre mobil uygulamaların kullanım oranı gözle görülür bir şekilde arttı. Bu raporlardaki ilgi çekici noktalardan birisi ise dünya çapında Android kullanıcılarının telefonda geçirdikleri zamanın %20 üzerinde arttığı oldu.

Kullanıcılar 23,4 Milyar Dolar Harcadı

 Mobil veri ve analiz üzerine dünyanın en büyük firmalarından biri olan App Annie firmasının verilerine göre mobil kullanıcıları 2020 yılının ilk çeyreğinde 23,4 Milyar dolar büyüklüğünde bir harcama yaptılar. Bu rakamlar da harcama anlamında bir rekor oldu. Harcanan miktarlara bakıldığında ise İOS kullanıcı sayısı Android kullanıcı sayısına göre az olduğu halde daha fazla harcama yapmıştır. Ayrıca yine App Annie firmasının analiz sonuçlarına göre 2020 yılının ilk çeyreğinde 31 milyar yeni uygulama indirildi. Geçen döneme kıyaslarsak %15 civarında bir artışın olduğu gözler önüne seriliyor.

Eğlence ve Sosyal Medya Uygulamaları Zirveyi Bırakmadı

 Uygulamaları en çok indirilen, en çok ödeme alan ve en çok aktif kullanıcı sayısına ulaşan olarak 3 ayrı kategoride incelersek eğlence ve sosyal medya uygulamaları zirvede yerlerini alıyorlar. Hadi gelin bu uygulamalar nelermiş göz atalım.

En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar

 1. TikTok
 2. WhatsApp
 3. Facebook
 4. Instagram
 5. Facebook Messenger
 6. Likee
 7. Snapchat
 8. SHAREit
 9. Netflix
 10. Spotify

En Çok Ödeme Alan Mobil Uygulamalar

 1. Tinder
 2. Youtube
 3. Netflix
 4. iQIYI
 5. Tencent Video
 6. TikTok
 7. Disney+
 8. Google One
 9. Pandora Music
 10. LINE Manga

En Çok Aktif Kullanıcısı Olan Mobil Uygulamalar

 1. Facebook
 2. WhatsApp
 3. Facebook Messenger
 4. WeChat
 5. Instagram
 6. TikTok
 7. Alipay
 8. Kwai
 9. Pinduoduo
 10. Taobao

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol