İkinci el otomobil alacaklar için ipuçları

Yeni bir otomobil almak istiyorsunuz “0” araç almak için bütçeniz uygun değil. İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli, ikinci el piyasasında dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir yazımızda derledik…

Otomobil inceleme

 

Otomobil fiyatlarında dalgalanma nasıl başladı? 

İkinci el otomobil alacaklar için ipuçları derledik. Dövizdeki dalgalanmaların ardından ekonomide daralma beklentileri otomobil piyasasında 0 araç beklentilerini düşürdü ve arz edilen otomobil sayısı düştü. Bunun yansıması tabii ki ikinci el piyasasında artışa neden oldu. Bir de buna bazı sitelerde keyfe keder araç satışları eklenince piyasada fiyatlar oldukça değişim gösterdi. 

Dünyayı etkisi altına alan salgın corona virüsü (covid-19) nedeniyle 2.el otomobil piyasası düşüşe geçsede özellikle yazın yaklaşması ve önümüzde bayramın olması nedeniyle hareketlenmesi düşünülüyor. 

Yazımızda ikinci el otomobil alacaklar için ipuçlarını sıraladık. 

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken teknik özellikler nelerdir? 

Güvenlik unsurunda araştırmalarımızı uluslararası güvenlik testleri yapan (euro ncap gibi) değerlendirmelerini incelemekte fayda var.Hava yastığı sayısı,ek güvenlik paketleri,kaza testlerinden aldığı puanlar… 

Düşündüğümüz otomobili özellikle kullanıcılarına sormanız size daha tatminkar öngörüler verebilir. Bir diğer araştırma odağınız otomobil forumları neredeyse artık her otomobil için bir forum yada özellikle facebook üzerinde oluşturulan sayfaları takip etmek fayda verebilir. Araştırmanıza konu olabilecek aracın kronik hataları , parça fiyatları , piyasa durumları buralardan öğrenilebilir. 

Piyasa ya çıkan özellikle doğu menşeili otomobiller yetersiz servis , satış sonrası desteğin olmaması , yedek parça temini nedeniyle pazarımızdan hızla yok olmakta. 

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle özellikle dizel araçların bakıp masraflarının fazlalığı ve çevreye olan egzoz emisyonlarının fazlalığından benzinli araçlara talep artıyor. 

PTT üzerinden kilometre sorgulaması yaparak otomobilin göstergesinde kilometreyi kontrol edebilirsiniz ve yine PTT üzerinden hasar sorgulamasını yapabilirsiniz.  

Otomobil netleşmeye başladı kafanızda yapmanız gereken güvenilir hakkında araştırma yapmanız gerekiyor hemen hemen her yerde bulunmaya başlayan eksper firmasına götürmeniz olacaktır. Firmadan aldığınız rapor size yasal olarak çeşitli haklar verebileceğini unutmayın.  

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol