Github açık kaynak kodları 100 yıl boyunca koruyacak

GitHub açık kaynak kodları gelecek nesillere de ulaştırabilmek için bir proje yönetiyor. Açık kaynak verileri GitHub Archive Program kapsamında 1000 yıl boyunca saklanacak.

Github tanıtım görseli

 

Tüm dünya korona virüs salgını ile uğraşıyor. Son dönemde yaşanan en büyük salgın hastalıklardan biri olan korona virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Korona virüsün bu kadar hızlı ilerlemesi ise insanoğluna çok fazla şeylerde öğretiyor ve düşündürüyor. Bu düşüncelerden birisi ise yeterli nitelikteki insanların sayısı azalırsa teknolojik gelişmeler bu durumdan nasıl etkilenecek?

GitHub, 2008 yılında kurulmuş Kaliforniya merkezli bir firmadır. GitHub yazılım geliştirme projeleri için kullanılan web tabanlı bir depolama servisidir. Özel projelerin depolanması için ücretli üyelik sunan GitHub açık kaynaklı kodlar için ise ücretsizdir. GitHub teknolojiyi gelecek nesillere taşıyacak 250 adet teknolojik yeniliğin kaynak kodlarını 1000 yıl boyunca depolayacağı GitHub Archive Program adı verilen projesini duyurdu. Ayrıca bu kaynak kodların farklı veri formatlarında ve konumlarda birden fazla kopya ile korunacağını belirtti.

GitHub Archive Program porjesi için ortak firmalara bakacak olursak çok büyük firmaları görmekteyiz. Bu firmalar;

  • Long Now Vakfı
  • Internet Archive
  • Yazılım Mirası Vakfı
  • Arctic World Archieve
  • Microsoft Research
  • Bodleian Kütüphanesi
  • Stanford Kütüphaneleri

Saklanacak kaynak kodlar arasında Facebook, Microsoft, Linux, Netflix, Python, WordPress gibi bilindik bir çok proje yer alıyor. Ayrıca Bitcoin, Ethereum, Dogecoin gibi kripto para birimleri de korunmaya uygun görülen projelerden bazıları.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol