5G Teknolojisi Nedir? 5G Zararlı mı?

 5G teknolojisi son zamanlarda teknoloji şirketleri ve büyük operatörler tarafından tartışılan Dünyada devrim niteliğinde değişiklikler yapacağı düşünülen teknoloji çeşididir. Özellikle 3G Ve 4G alt yapısı ile uyumlu olması oldukça iyi bir avantaj sağlayacaktır. Ülkemizde henüz 4,5G ‘ye geçiş yeni yeni hızlanmışken 5G’nin gelmesi kullanıcıların aklını karıştırmakla birlikte 5G’yi araştırmaya itmiştir.

5G Teknolojisi

 

5G Teknolojisinin Getirecekleri

-Operatörler arasında enerji tasarrufu sağlayacaktır. Kullanılan enerji maliyeti %90 oranında azalma gösterecektir. Bu sayede tasarruf konusunda büyük adımlar atılması hesaplanıyor.
-Daha önce kullanılan 4G hizmetine göre hızı büyük oranda artacak. En çok heyecanlandıran yeni hizmetlerinden bir tanesi olan yüksek hız özelliği ile cihaz sayısı ne kadar artarsa artsın hızında bir değişiklik meydana gelmemesi planlanıyor.
-Çevrimiçi oyunlarda yeni bir devir başlayacağa benziyor. Özellikle sanal gerçekçilik oyunlarında gelecek yüksek hız ile her şeyi anında görmek oyunda yüksek kaliteye ortam hazırlayacaktır. Bununlabirlikte maçlarda kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü ile de maçı saniyesi saniyesine canlı 4K izlemek mümkün olacak.

5G Teknolojisi Zararlı Mı?

5G teknolojisi kullanımı için frekans güçlerini arttırmak gerekecektir. Bu durumda hem şehir merkezinde hem de kırsal kesimlerde bulunan büyük veya küçük tüm baz istasyonları yeterli olmayacaktır. Bu engeli aşmak için günlük hayatın parçası olan sokak tabelaları, trafik ışıkları ve sokak lambaları gibi yerlere frekansı güçlendirmek adına cihazlar yerleştirilecektir. Bu frekans arttırıcılar küçük bir alana etki edeceğinden kaynaklı yaydığı radyasyon miktarı da değişiklik gösterecektir. Farklı büyüklüklerdeki radyasyon dalgaları insan vücuduna tehlikeli ölçüde zarar verebilir.
Günümüzde ve geçmişte genel olarak kullanılan 3G ve 4G gibi teknolojilerin dahi kanser, genetik hastalıklar, mutasyon, üreme sistemi bozukluğu, sinir sistemi rahatsızlıkları, hafıza kullanımında zorluklar gibi riskler yarattığı bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Sadece insan vücuduna olan zararı değil verdiği mental zararlar, bitkilerdeki etkisi ve hayvanlara verdiği zarar da açıklanan bu teknoloji sistemlerinin 5G teknolojisi ile iyice tehlike oluşturacağı tahmin ediliyor. Radyasyonun büyüklüğü arttıkça vereceği zarar da buna bağlı olarak büyüyecektir.
Yapılan çalışmalar 5G teknolojisinin insanlara ve doğaya vereceği zararı en aza indirmeyi hedefliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol