Pandemi Döneminde Arama Motorlarında En Çok Arananlar

İnternet kullanıcıları tarafından salgın dönemi süresince arama motorlarında en çok arananlar açıklandı. Arananlar arasında ise korana virüs salgını, Türkiye’de korana virüs ve Korana tatili yer aldı. Getirilen sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar sebebi ile sosyal medya platformlarının yoğun kullanımında ise en çok kullanılan kelimeler; salgın, korana virüs, pandemi gibi ögeler yer aldı.

Dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip olan Google ise sosyal medya sitelerine erişim sağlamak amacıyla; Facebook, YouTube, Twitter gibi platformlar en çok arananlar arasına girdi. Yerel arama seçeneklerine bağlı olarak, büyük şehirlerde en çok arananlar arasında; okullar tatil edildi, e-okul ve şehirler arası ulaşım arandı.

covid-dönemi-internet

Salgın Dönemi Boyunca Sosyal Medya Gündemleri

Arama motorlarında en çok arananlar yanı sıra sosyal medya platformlarında paylaşılan içerikler ve gündemler de bir hayli ilginç bir hal aldı. Pandemi süresi boyunca YouTube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında oluşturulan gündemler alt başlıklar halinde sıralanabilir.

Facebook

Pandemide en çok kullanılan ve oldukça değeri artan sosyal medya platformlarından olan Facebook’ta salgın ile ilgili paylaşımlar ve bilgilendirmeler oldukça yoğun bir şekilde gerçekleşti. Genel itibari ile tüm dünyada salgın haline gelen korona virüsüne karşı uyarıcı tedbir alınmasını sağlamak isteyen kullanıcıların yoğun bir şekilde gündem oluşturdukları görüldü.

YouTube

Video paylaşım platformu olan YouTube için ise durum değişmedi. Salgın sebebi ile dezenfekte yöntemleri, virüs hakkında bilgi gibi ögeler arananlar arasında yer aldı.

Twitter

Anlık bilgilendirme paylaşımı yapılabilen Twitter da ise pandemi ve ABD’de başlayan eylem hareketleri oldukça yoğun bir şekilde yer edindi. Salgın dönemi boyunca ise gündem sürekli evde kal etiketi ile kullanıcıların daha temkinli ve tedbirli olunması sağlandı. Ayrıca salgın hakkında anlık bilgi erişimi sağlanması sebebi ile, değeri en çok artan platformlar arasında yerini aldı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol