Linux nedir? Neden Windows daha popüler?

GNU/Linux Unix tabanlı, open source (açık kaynak) kodlu bir işletim sistemi yazılımıdır. Linux 1991 yılında Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.

Linus Torvalds bu işletim sistemini ilk geliştirmeye başlamasındaki amaç aslında Intel’in 80386 ismindeki korumalı işlemcisini denemekti. Bu denemeler sonunda Linus, Linux işletim sisteminin çekirdekçiğini oluşturmuş oldu. Elde ettiği bu işletim sistemi çekirdeğini internete duyuran Linus Torvalds, bir çok yazılım uzmanının desteğini almayı başardı ve GNU destekli yazılımların Linux İşletim Sisteminde de kullanılmasını başarmış oldu.

Linux işletim sistemi
Linux işletim sistemi

GNU/Linux daha sonra bu işletim sistemlerini geliştirdi ve derli-toplu işletim sistemleri ortaya çıkarmayı da başardı. Daha sonra Ubuntu, Pardus, Turkix, Fedora, Debian, Armador OS, Red Hat gibi özgür işletim sistemlerini dağıtmaya başladılar ve Linux’un günümüzdeki gibi yaygın olarak kullanılmasını sağlamış oldular.

Peki neden Linux kullanmalıyız, Linux’un avantajları neler, dezavantajları neler, Windows karşısında ne gibi bir pazar payı var?.. Makalemizin devamında bunlara değineceğiz.

Linux’un Avantajları

  • Linux, Open Source yani açık kaynak kodlu özgür bir yazılım olduğu için bilgisayar teknolojisi, cep telefonu, PDA ve sunucularda kullanımı yaygındır.
  • Güvenlik konusunda gelişmiş bir Güvenlik Duvarına sahiptir ve son derece güvenilir bir işletim sistemidir.
  • GNU destekli yazılımları kullandığınız için ihtiyacınız olan birçok programa erişebilirsiniz.
  • Arayüz olarak çoğu dağıtımda Türkçe arayüze sahiptir, grafik ve görsellik açısından her yeni işletim sisteminde kendini geliştirmektedir.

Windows işletim sistemleri Linux’tan çok daha fazla kullanılmaktadır. Bunun sebepleri arasında;

  • Kullanıcıların Windows işletim sistemine alışmış olması nedeniyle yeni bir işletim sistemine ihtiyaç duymaması.
  • Kullanıcıların Windows’ta kullanılan .exe uzantılı yazılımlarla tüm ihtiyaçlarını giderebilmesi, oyun ve eğlence araçlarının Windows için daha fazla üretiliyor olması.
  • Linux’un Windows yazılımlarını desteklemeyip GNU yazılımları olan (mesela .pisi) uzantılı yazılımları desteklemesi.
  • Gelişmiş oyun ve eğlence araçlarının Windows destekli olması ve henüz Linux için tam anlamıyla böyle çalışmalar yapılmıyor olması.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

wTeknoloji.com yönetici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol